Kannabigerol (CBG): mały kannabinoid o dużym wpływie

Kannabinole w roślinach

Myśląc  o marihuanie, każdemu przychodzi na myśl dobrze znany tetrahydrokannabinol (THC), coraz większa jest świadomość na temat kannabidiolu (CBD), ale niewiele osób zdaje sobie sprawę z obecności innych kannabinoli w tej roślinie. Jednym z nich jest kwas kannabigerolowy (CBGa), który na skutek podgrzania przekształca się w kannabigerol (CBG).

Formy Kannabinoli

Mimo małej zawartości CBGa w roślinach i tak może wywierać istotny wpływ a staranna uprawa może doprowadzić do wyhodowania odmian, które zawierają dużo większe ilości tego związku, wraz ze zmniejszeniem zawartości THC czy CBD. Kannabinole w surowych roślinach występują w formie kwasowej, w których na skutek działania promieni UV lub podgrzania grupy karboksylowe utleniają się do alkoholowych i w ten sposób z THCa otrzymujemy THC a z CBGa – CBG.

Działanie CBG na organizm

Podczas spalania i spożywania związek ten wpływa bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy, nie dając efektów psychoaktywnych i zauważa się jego uspokajający wpływ, który częściowo przeciwdziała odurzeniu THC. Jednocześnie działa hamująco na wchłanianie neuroprzekaźnika GABA, dzięki czemu zmniejsza niepokój i napięcie mięśni. Niektóre badania sugerują też działanie przeciwzapalne kannabigerolu, które może pomóc chorym na zapalenie jelit a także na jaskrę, dzięki zmniejszeniu ciśnienia śródgałkowego i zwiększeniu odprowadzania płynu z oka. Warto też wspomnieć o tym, że może zapobiegać zapaleniu pęcherza moczowegoi jego bardzo dobrym działaniu antybakteryjnym i antydepresyjnym.

Wszystkie te argumenty powodują, że warto się dokładniej przyjrzeć temu związkowi w kontekście medycznej marihuany, zwłaszcza w szukaniu możliwości hodowli odmian o zwiększonej zawartości CBG i dalszym wykorzystaniu w leczeniu. Wielkim plusem jest na pewno brak efektów psychtropowych a wręcz neutralizacja takich działań  spowodowanych przez inne kannabinole.